Warsztaty “Dla kogo i po co pracuje pies przewodnik”

16 maja 2014 w siedzibie Fundacji „Vis Maior” przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920r. odbyły się warsztaty zatytułowane „Dla kogo i po co pracuje pies przewodnik”, prowadzone przez Panią Ewę Zadrożną, edukatorkę Fundacji „Vis Maior”, wraz z prezes fundacji, Panią Jolantą Kramarz i redaktorem strony internetowej – Joanną Witkowską.

Uczestniczyły w nich dzieci z klasy 1D szkoły podstawowej nr 114 na Targówku.

Podczas zajęć młodzi uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tym, jak radzą sobie w codziennym życiu osoby niewidome. „Na własnej skórze” sprawdzali, jak chodzi się z białą laską, rozpoznaje przedmioty dotykiem i pracuje na komputerze, a także czyta brajlem.

Dowiedzieli się również, że brak wzroku nie jest najważniejszą cechą człowieka – nie widząc, można napisać książkę z bajkami dla dzieci, pracować w biurze i robić mnóstwo innych pożytecznych rzeczy.

Podczas warsztatów nie zabrakło oczywiście ogromnie ważnego elementu codziennego funkcjonowania niektórych osób niewidomych, tzn. psa przewodnika. Dzieci obejrzały krótki film na temat pracy z czworonożnym pomocnikiem. Miały też sposobność zobaczyć na żywo jak pracują Joanna Witkowska i jej pies Bryś.

Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy z wydrukowanym w brajlu własnym imieniem i nazwiskiem.

Mamy nadzieję, że mimo ogromnego deszczu, korków i innych przygód, zajęcia były miłym i ciekawym doświadczeniem.

Autor:

Joanna Witkowska

Odpowiedz

Komentarz: