Rekrutacja kandydatów na posiadaczy psów przewodników, szkolonych przez naszą fundację, przebiega w kilku etapach.
Osoby, które chciałyby w przyszłości korzystać z pomocy psa przewodnika zapraszamy do zapoznania się z kryteriami przyznawania psów przewodników.
Następnie prosimy wypełnić ankietę dla osób niewidomych ubiegających się o psa przewodnika.
Można ją wypełnić online TUTAJ
lub pobrać plik Ankiety dla kandydatów i odesłać ją na Anna.mietus@piesprzewodnik.org.pl i do wiadomości Joanna.witkowska@piesprzewodnik.org.pl
Osoby, które zostaną zakwalifikowane do kolejnych etapów przekazywania psów przewodników zapraszamy na szkolenie. Zwykle odbywa się ono we wrześniu i trwa około 4-5 dni. W zależności od tego, czy dany projekt przewiduje taką możliwość, chętne osoby mogą się zgłaszać z kimś, kto w przyszłości będzie miał największą styczność z niewidomym i jego psem przewodnikiem. Szkolenie obejmuje zajęcia z weterynarzem i treserem, a także warsztaty psychologiczne, pomagające w podjęciu właściwej decyzji czy pies przewodnik to na pewno dobry wybór. Uczestnicy zapoznają się też z podstawowymi aspektami prawnymi poruszania się z psem przewodnikiem. Poza tym, u każdego z kandydatów sprawdzamy umiejętności poruszania się z białą laską, jak również tempo i sposób chodzenia, ponieważ jest to niezbędne przy właściwym dobraniu konkretnego człowieka i konkretnego psa.
Po zakończeniu szkolenia, osoba niewidoma wraz z psychologiem i treserem wspólnie podejmuje decyzję, czy pies będzie dla niej właściwą pomocą rehabilitacyjną. Decyzja może być albo zdecydowanie „na tak”, albo warunkowa, tzn. osoba dostanie psa, jeśli np. uzupełni orientację, dostanie pracę itp.,albo „na nie”, ponieważ osoba nie spełnia kryteriów, lub stwierdza, że miała wobec psa przewodnika inne oczekiwania.
Długość oczekiwania na otrzymanie psa przewodnika zależy od tego, czy dany kandydat spełnia wszystkie kryteria w momencie szkolenia, czy też musi coś jeszcze uzupełnić. Bardzo istotny jest również fakt czy któryś spośród szkolonych właśnie psów pasuje temperamentem i charakterem do danej osoby. Dla naszej fundacji najbardziej liczy się bowiem właściwe dobranie duetów człowiek-pies, (co zaprocentuje później wysokim komfortem wzajemnej współpracy), a nie szybkość przekazywania kolejnych przewodników. Przy czym, przy doborze psa do osoby bierzemy pod uwagę nie tylko charakter i temperament obu stron, ale też jej sytuację życiową, tzn. to, czy mieszka z dziećmi, czy ma w domu inne zwierzęta, jak dużo się przemieszcza, itp.
Uwaga!!!
Osoby, które miały wcześniej psa przewodnika i chciałyby otrzymać kolejnego z naszej fundacji, są również zobowiązane do przesłania do nas ankiety dla kandydatów, a następnie do uczestnictwa we wstępnym szkoleniu przygotowującym do przyjęcia takiego psa.