„Kurs na samodzielność 2019” spotkanie uczestników z posłanką Małgorzatą Wypych

27 września br. uczestnicy projektu „Kurs na samodzielność 2019” spotkają się z Małgorzatą Wypych – posłanką PiS w sejmie kończącej się właśnie kadencji, Przewodniczącą Zespołu Parlamentarnego ds. Osób z Niepełnosprawnością Narządu Wzroku. Kurs nasz grupuje osoby, które straciły lub tracą wzrok i potrzebują nabyć umiejętności bezwzrokowego radzenia sobie w codziennym życiu. Realizujemy ten projekt w partnerstwie z Fundacją Vis Maior.

Małgorzata Wypych z zawodu jest prawniczką, a jako poseł zaangażowała się w identyfikowanie problemów prawnych osób niewidomych i rozwiązywanie ich na drodze ustawowej. Lobbowała również na rzecz stworzenia w Polsce systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników. Jest matką chrzestną suczki przewodniczki – Rege, którą przekazaliśmy Pawłowi Wdówikowi – Kierownikowi Biura Pełnomocnika Rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. Osób Niepełnosprawnych. W 2017 roku była z nami w Czechach, czyli w kraju, który zajmuje pierwsze miejsce w Europie  pod względem przekazywania psów przewodników w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Odwiedziliśmy tam dwie szkoły psów przewodników i poznaliśmy czeskie uwarunkowania prawno – instytucjonalne, żebyśmy mogli posiłkować się dobrymi praktykami naszych sąsiadów. Wyjazd był organizowany przez Polski Związek Niewidomych. Oprócz posłanki Wypych uczestniczyli w nim przedstawiciele PFRON, Fundacji „Pies Przewodnik” i Fundacji Vis Maior.

Pani Małgorzata Wypych w ramach prac prowadzonego przez siebie zespołu parlamentarnego organizowała spotkania z przedstawicielami instytucji rządowych i pozarządowych, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Zespół spotykał się na ogół raz w miesiącu na terenie Sejmu. Poza tą aktywnością Pani Poseł Wypych dwukrotnie uczestniczyła w projekcie „Zobaczyć Morze” który polega na organizowaniu rejsów z udziałem niewidomych członków załogi.

Dlatego wiedzieliśmy, że chętnie przyjmie zaproszenie na spotkanie z osobami niewidomymi i ociemniałymi, które w ramach naszego projektu rozpoczynają intensywną rehabilitację – drogę ku aktywności i samodzielności.

Szkolenie, na którym gościliśmy posłankę Małgorzatę Wypych odbywa się w ramach projektu „Kurs na Samodzielność 2019” dofinansowanego ze środków PFRON.

logo PFRON aktualne

Odpowiedz

Komentarz: