Przedstawicielki fundacji na spotkaniu dotyczącym programu Dostępność Plus

22 listopada 2018 Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zorganizowało spotkanie prezentujące aktualne działania związane z programem „Dostępność Plus”.  Na początku pokazano spot z audiodeskrypcją promujący ten program.
Minister Jerzy Kwieciński przybliżył ideę dostępności, która – choć kojarzy się głównie z osobami z niepełnosprawnością – może również służyć osobom starszym, rodzicom z dziećmi oraz innym osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych. Natomiast inni pracownicy zdefiniowali główne filary samego programu.
Podano przykłady działań, jakie już są realizowane w obszarze dostępności. Firma Carefour pochwaliła się usługą wideo tłumacza dla osób niesłyszących oraz profesjonalną i przyjazną obsługą  niewidomych z psami przewodnikami. Z kolei przedstawicielka Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej opowiedziała o procesie poprawy dostępności  tak samego taboru, jak i szeroko rozumianej obsługi klienta. Na przykład strona internetowa, która była zupełnie niedostępna, została przebudowana wg standardu dostępności WCAG 2.0. Bardzo pozytywne zaskoczenie stanowiła stała możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej w pociągach i w kasach  tego przewoźnika.
Przedstawiciel PKN Orlen zaznaczył, że osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych mogą liczyć na profesjonalną pomoc i obsługę na stacjach benzynowych tej firmy, a jej strona internetowa została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Na koniec o swoich  dokonaniach związanych z dostępnością opowiedzieli przedstawiciele Integracji.
Mimo napiętego grafiku spotkania był również czas na krótką dyskusję i na zgłaszanie uwag.
Prezes Fundacji Vis Maior  przypomniała na przykład, żeby materiały dotyczące programu „Dostępność Plus” były przesyłane w formatach dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.

Odpowiedz

Komentarz: