Konferencja “Wiele potrafię bezwzrokowo”

9 grudnia 2011 roku Fundacja „Vis Maior” zorganizowała konferencję pt. „Wiele potrafię bezwzrokowo”. Konferencja odbyła się w ramach projektu „Zobaczcie nas 2011” dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Główny cel wydarzenia stanowiło promowanie idei pracy psa przewodnika, a także, bardziej ogólnie, aktywności zawodowej i społecznej osób niewidomych i słabowidzących.

Na początku odbyła się konferencja prasowa dla mediów, podczas której zaprezentowaliśmy film zatytułowany „Zobaczcie nas”,opowiadający o pracy psów przewodników wyszkolonych przez Fundację „Vis Maior”. Po obejrzeniu filmu był czas na zadawanie pytań i rozmowy z pracownikami oraz współpracownikami fundacji, którzy również korzystają z pomocy psów przewodników. Dzięki konferencji prasowej tak renomowane media jak radiowa Trójka, Polsat News i inne zamieściły w swoich programach wzmianki o naszej konferencji.

W dalszej części imprezy nasza prezes, Jola Kramarz, opowiedziała o różnych aspektach działalności fundacji. Treser psów, Agnieszka Boczula, przybliżyła sprawę szkolenia psów przewodników oraz kryteriów, jakie bierze się pod uwagę przy prawidłowym dopasowaniu psa przewodnika i jego przyszłego właściciela.

W międzyczasie, w kąciku doświadczeń bezwzrokowych, można było zapoznać się z tym, jak funkcjonują na codzień osoby z dysfunkcją wzroku, np. jak korzystają z komputera.

Gwóźdź programu stanowił pokaz pracy psów przewodników, kompetentnie i zhumorem komentowany przez tresera, Tomka Jakubowskiego. Pokaz rozpoczęła (i tu cytat): „Najpierw Jola, a potem wszystkie inne pieski”, a już poważnie, to swoją pracę zaprezentowali Jola i Red, Sebastian i Rol, Kasia i Megi oraz Asia i Bryś.

Odpowiedz

Komentarz: