Kolejne szkolenie na temat orientacji przestrzennej osób niewidomych z psami przewodnikami zakończone

W dniach 5-9 grudnia odbyło się kolejne szkolenie, zorganizowane w ramach projektu „Orientacja przestrzenna osób niewidomych poruszających się z psami przewodnikami”, dofinansowanego przez PFRON. Było ono poświęcone wspieraniu niewidomych właścicieli psów oraz osób zainteresowanych ich posiadaniem.

Wzięli w nim udział instruktorzy orientacji przestrzennej, a także pracownicy organizacji pozarządowych i wolontariusze. Uczestnicy, ze względu na swoją wiedzę i umiejętności, zostali podzieleni na dwie grupy – instruktorzy orientacji i pozostałe osoby. Zajęcia poprowadziły: Joanna Pawlik i Monika Marcelewicz trenerki psów przewodników, Joanna Witkowska i Agata Gorgolik, które na co dzień korzystają z pomocy czworonogów oraz instruktorki orientacji przestrzennej Karolina Domańska i Sylwia Pilarska-Detari, posiadające doświadczenie w nauce poruszania się osób, które pracują z psami przewodnikami.

Podczas zajęć z trenerkami psów uczestnicy dowiedzieli się na czym polegają kolejne etapy szkolenia psa, co zwierzę potrafi i jak osoba widząca może pomóc w jego doszkalaniu. Każdy z obecnych odbył krótki spacer z psem i mógł przekonać się w praktyce na czym polega jego praca.

Osoby poruszające się z psami odpowiedziały na pytania: dla kogo pies przewodnik to dobre rozwiązanie , jak i gdzie się o niego starać, dlaczego nie należy go zaczepiać. Opowiedziały o tym, jak wygląda codzienne życie z czworonożnym pomocnikiem i co jest szczególnie ważne w kontaktach właściciela psa przewodnika z rodziną, przyjaciółmi, a także innymi posiadaczami psów, czy wreszcie przypadkowymi przechodniami na ulicy. Nie zabrakło również praktycznych informacji o miejscach, do których może wejść osoba niewidoma z psem i uprawnieniach, jakie jej przysługują.

Instruktorki orientacji przestrzennej podzieliły się z uczestniczącymi w szkoleniu instruktorami swoimi doświadczeniami NT. pracy z osobami niewidomymi korzystającymi z pomocy psów. Wyjaśniły jaka jest różnica w poruszaniu się z białą laską i psem przewodnikiem oraz na czym polega praca z osobą korzystającą z pomocy czworonoga. Wolontariusze mogli doświadczyć sytuacji, w jakich na co dzień znajduje się osoba niewidoma. Otrzymali również praktyczne wskazówki, jak jej pomóc w bezpieczny i komfortowy sposób oraz jak z nią współpracować.

Poruszana w czasie szkolenia tematyka wzbudziła żywe zainteresowanie wśród uczestników. Wyrazili oni chęć udziału w kolejnych tego typu zajęciach.

Autor: Joanna Witkowska

A oto refleksje po szkoleniu nadesłane nam przez jedną z uczestniczek

serdecznie dziękuję za możliwość udziału w szkoleniu. Uważam, że to było jedno z najlepszych szkoleń, w jakich brałam udział. Profesjonalizm, doświadczenie, otwartość i serdeczność, z jaką się u Państwa spotkałam, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Chylę czoła przed organizatorami i prowadzącymi. Bardzo dziękuję za wszystko!

Odpowiedz

Komentarz: